
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 19.3 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 5.08 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 3.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 1 MHz |
| Min Input Voltage | 8.4 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 5.15 V |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 22 V |
| Max Frequency | 1.1 MHz |
| Topology | Flyback, Boost |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Max Input Voltage | 22 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Fall Time | 20 ns |
| Rise Time | 20 ns |
| Duty Cycle | 100 % |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Output Type | Transistor Driver |
Stock: 17
Distributors
pcbx
Unit Price$19.28888
Ext.Price$19.28888
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $19.28888 | $19.28888 |
| 10 | $15.55079 | $155.50790 |
| 25 | $14.61697 | $365.42425 |
| 50 | $14.09462 | $704.73100 |
| 100 | $13.59087 | $1359.08700 |
| 300 | $13.19310 | $3957.93000 |
| 500 | $12.80705 | $6403.52500 |
